Přejít k obsahu

Senzor pro měření teploty a bezdrátový přenos dat

Výzkumný tým z výzkumného centra Nové technologie ZČU v Plzni, který se dlouhodobě zabývá výzkumem možností a způsobů modelování a monitorování lidského těla, v rámci projektu Pre-Seed technologicky ověřil a připravuje ke komercializaci senzor pro měření teploty a bezdrátový přenos dat.

 

Řešená problematika

Na současném trhu je poptávána technologie kontinuálního monitorování tělesných signálů pacientů v nemocnicích, zařízeních následné péče, pečovatelských domů a do budoucna i např. v domácnostech seniorů.

 

Popis technologie

Principem vyvinutého zařízení je snímání zvoleného biometrického signálu (v tomto případě teploty) a jeho přenos do analyzujícího zařízení. Zařízení na bázi miniaturního senzoru připevněného na pokožku lidského těla umožňuje kontinuální monitorování teploty a bezdrátový přenos do vyhodnocovací stanice, která data vyhodnocuje a díky signalizaci umožní včasný zásah v případě nestandardní situace. Výhodou je i dlouhá životnost (rok) a sterilizovatelnost senzoru. Senzor disponuje vnitřní pamětí pro záznam dat pro případ pobytu uživatele mimo dosah přijímacího zařízení (data se po návratu do dosahu přijímače automaticky přenesou).

 

Hlavní přednosti této technologie

Senzor kontinuálně měří tělesnou teplotu v daném místě a data bezdrátově přenáší do centrálního zařízení, které je vyhodnocuje na základě potřeb obsluhujícího personálu. Naměřená data je možné přenášet nejen do centrálního zařízení, ale i například do chytrých telefonů nebo dalších komunikačních uzlů.

 

Hlavní řešitel:

doc. Ing. Luděk Hynčík, Ph.D.,  hyncik@ntc.zcu.cz

 

"Technologie vznikla za podpory pre-seed projektu Technologické ověření výsledků výzkumu a vývoje I., reg. č. CZ.1.05/3.1.00/14.0298."

Patička